Rzepak jary

Rośliny rzepaku jarego są bardzo podobne do roślin rzepaku ozimego, różnią się tylko tym, że po utworzeniu rozety liściowej szybko tworzą pęd nasienny. Łodygi są niższe i słabiej rozgałęzione - co powoduje że plony rzepaku jarego są o 20-30% niższe od ozimego.

We Wspólnotowym Katalogu Odmian Roślin Rolniczych (CCA) jest zarejestrowanych ponad 120 odmian tego gatunku. Natomiast w Krajowym Rejestrze (wg danych na 2006 rok) znajduje się 12 odmian: Licosmos, Sponsor, Heros, Mozart, Hunter, Huzar, Trend, SW Landmark, Bios, Markiz, Campino, Freya F1.

Rzepak jary uprawiany jest głównie jako roślina oleista i z przeznaczeniem na biopaliwa. Uprawiane w Polsce odmiany charakteryzują się stosunkowo dobrą odpornością na wiosenne chłody - w czasie wschodów rzepak jary znosi przymrozki do -4°C. Problemem może być dość duże zapotrzebowanie na wodę, zwłaszcza w okresie tworzenia się pąków kwiatowych, kwitnienia i dojrzewania.

Jeśli chodzi o stanowiska uprawowe rzepak jary ma o wiele większe wymagania od rzepaku ozimego co do jakości gleby oraz jej uwilgotnienia - zwłaszcza do czasu wykształcenia przez rośliny mocnego systemu korzeniowego. W związku z tym, najlepiej nadają się gleby klas najwyższych. Można również osiągnąć zupełnie dobre wyniki na glebach klasy IV - pod warunkiem, że mają odczyn zbliżony do obojętnego i dobrze magazynują wodę. Do uprawy rzepaku jarego nie nadają się natomiast: gleby zbyt kwaśne, lekkie gleby piaszczyste, a także nie nadają się do tego celu gleby zimne, o zbyt wysokim poziomie wód gruntowych.

Najlepszym przedplonem dla rzepaku jarego są buraki i ziemniaki na oborniku, gdyż pozostawiają glebę zasobną w składniki pokarmowe i wolną od chwastów. Dobrymi przedplonami są także: koniczyna, koniczyna z trawami i mieszanki motylkowo-zbożowe. Ze względów organizacyjnych dopuszczalna jest uprawa po zbożach. Rzepak jary siany w zmianowaniu pomiędzy dwiema roślinami zbożowymi jest cennym gatunkiem, ponieważ wzbogaca glebę w znaczne ilości masy organicznej, a ponadto takie jego umiejscowienie przeciwdziała rozwojowi chorób podsuszkowych zbóż.

Firma DosChem, która jest właścicielem serwisu www.eagro.pl posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie handlu rzepakiem oraz doskonale zorganizowane kanały dystrybucji, co pozwala na świadczenie usług na najwyższym poziomie. Zainteresowanych kontraktacją rzepaku ozimego zapraszamy do zarejestrowania się w naszym serwisie i skorzystania z narzędzi które pozwolą kupować i sprzedawać rzepak jary oraz inne zboża w łatwy i przystępny sposób.

eAgro.pl

Ogólnopolski serwis branży rolnej