Peluszka

Peluszka to jednoroczna roślina należąca do rodziny motylkowatych. Nazywana również grochem polnym ma charakterystyczne, sporych rozmiarów plamiste przylistki w purpurowym kolorze oraz kanciaste nasiona w ciemnym odcieniu. Pochodzi z krajów Azji Mniejszej, Iranu i Zakaukazia, skąd rozpowszechniona została na niemal cały świat. Ceniona jest głównie za łatwą uprawę oraz wysoką zawartość składników odżywczych (głównie białka). Peluszka jako roślina pastewna przeznaczona jest głównie do wyrobu pasz dla zwierząt hodowlanych w mieszankach z wysokowartościowymi zbożami oraz jako poplon (zielony nawóz).

W pełni odpowiadające wymaganiom peluszki są gleby kompleksu pastewnego i żytniego z odpowiednią przepuszczalnością wody. Równie ważny jest ich odczyn, który w tym przypadku powinien być obojętny oraz fakt, że gleba nie może być zbyt mokra. Peluszka dobrze radzi sobie uprawiana w siewie czystym oraz w tzw. mieszankach, co skutkuje lepszym plonowaniem i pozytywnym wpływem na strukturę podłoża. Roślinę tą cechuje dosyć duża odporność na niską temperaturę, która jest wręcz wymagana w czasie jej kiełkowania. Ostatnim podstawowym czynnikiem mającym kolosalne znaczenie w rozwoju peluszki jest duża ilość światła, szczególnie w okresie dojrzewania. Wszystkie powyższe składniki pozytywnie wpływają na uprawę, a co za tym idzie, gwarantują bogate zbiory.

Peluszka przeznaczona na nasiona powinna być wysiana do gruntu wczesną wiosną (przełom marca i kwietnia), natomiast jeśli naszym celem jest uzyskanie poplonu (zielonego nawozu) należy opóźnić ten proces o 2 tygodnie. Wysiew na głębokości od 6 do 8 cm z zastrzeżeniem, że na m2 nie powinno znaleźć się więcej niż 100 roślin. Pierwsze efekty uprawy widoczne są już po 2 do 2,5 miesiącach, po czym można rozpocząć zbieranie peluszki.

Zainteresowany kontraktacją peluszki? Zarejestruj się w naszym wortalu i skorzystaj z narzędzi które pozwolą Ci kupować i sprzedawać zboża w łatwy i przystępny sposób.

eAgro.pl

Ogólnopolski serwis branży rolnej