Owies konsumpcyjny

Owies Od czasów starożytnych owies jest wykorzystywany jako żywność dla zwierząt gospodarczych oraz dla człowieka. Uprawiany jest głównie w Europie i w krajach Ameryki Północnej. Uprawom owsa sprzyja wilgotny klimat, a głównymi producentami są Rosja, Kanada, USA, Finlandia i Polska.

Owies posiada niskie wymagania glebowe, Dzięki silnemu systemowi korzeniowemu jest w stanie dobrze wykorzystać minerały /składniki pokarmowe znajdujące się w glebie, dobrze znosi uprawę na stanowiskach o niższym pH. W porównaniu z innymi zbożami charakteryzuje się wysokimi potrzebami wodnymi, najlepsze plony uzyskuje się na glebach o dobrej pojemności wodnej. Owies jest odporny na choroby podstawy źdźbła, co kwalifikuje go jako dobry przedplon dla innych zbóż. Z powodu słabej odporności na mątwika zbożowego należy go uprawiać na tych samych stanowiskach nie częściej niż co 4-5 lat.

Termin wysiewiu: od początku marca do początku kwietnia. Późniejszy wysiew od połowy kwietnia może spowodować na suchszych stanowiskach lub przy suchej pogodzie słabsze wykształcanie się ziaren i zwiększony udział łuski. Doprowadza to do mniejszych plonów i gorszej jakości ziarna.

Owies konsumpcyjny znajduje zastosowanie głównie w produkcji płatków. Z tego powodu należy zwrócić uwagę przy doborze odmiany na potrzeby potencjalnego odbiorcy/przetwórcy, szczególnie na wysoką gęstość, duży odzysk ziarna przy omłocie i niski udział łuski. Przy uprawach paszowych szczególnie ważne jest wysokie plonowanie, czas dojrzewania i dobre tłumienie chwastów.

Do upraw na cele konsumpcyjne szczególnie polecana jest odmiana Jumbo (Nordsaat), zwłaszcza w uprawach ekologicznych. Jest to dmiana łuskowa o bardzo dobrej wartości rynkowej. Charakteryzuje ją niski udział łuski oraz wysoki odzysk ziarna. Ten żółty owies jest idealnym surowcem do produkcji płatków. Odmiana wcześnie i równomiernie dojrzewająca.

Oprócz produkcji płatków owsianych, owies konsumpcyjny jest wykorzystywany do produkcji chleba z mąki owsianej, jako przeciwutleniacz i stabilizator przy produkcji lodów i innych produktów mlecznych.

Firma DosChem, która jest właścicielem serwisu www.eagro.pl posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie handlu zbożami oraz doskonale zorganizowane kanały dystrybucji, co pozwala na świadczenie usług na najwyższym poziomie. Zainteresowanych kontraktacją owsa konsumpcyjnego zapraszamy do zarejestrowania się w naszym serwisie i skorzystania z narzędzi które pozwolą kupować i sprzedawać owies oraz inne zboża w łatwy i przystępny sposób.

eAgro.pl

Ogólnopolski serwis branży rolnej