Nawozy wieloskładnikowe

Jak sama nazwa wskazuje nawozy wieloskładnikowe to mieszanka starannie wyselekcjonowanych i dobranych w odpowiednich proporcjach składników. Zazwyczaj powstają one przez mechaniczne połączenie dwóch, albo trzech komponentów takich jak fosfor, azot czy potas. Innym sposobem na ich uzyskanie jest wywołanie reakcji chemiczna.

Nawóz wieloskładnikowy dzięki zawartości więcej niż jednej substancji posiada duże walory odżywcze (mikro i makroelementy), a co za tym idzie zapewnia odpowiednią ochronę i wzmocnienie. Wpływają one korzystnie nie tylko na rośliny, ale również na kwestie finansowe. Poprzez zastosowanie jednego, kompleksowego nawozu można znacznie ograniczyć koszt uprawy.

Na rynku dostępnych jest mnóstwo odmian nawozów wieloskładnikowych, dzięki czemu mają one bardzo szerokie zastosowanie. Do najpopularniejszych należą:

  • Amofosy - dwu-składnikowe nawozy, składające się z azotu i fosforu, znane również pod nazwą fosforan amonowy. Zalecane stosowanie: przed siewem;
  • Azofoska – w ich skład wchodzi azot, potas, magnez, fosfor, cynk, miedź, mangan, molibden i bor. Zalecane stosowanie: nawożenie pogłówne i przedsiewne w uprawach ogrodniczych, polowych i szklar;
  • Polifoska – nawóz w którego skład wchodzi potas, fosfor i azot, niektóre odmiany zawierają również magnez oraz siarkę;
  • Nitrofoska – nawóz składający się z fosforu, azotu oraz w niektórych przypadkach z wapnia. Zalecane stosowanie: do różnych uprawianych roślin.

Zainteresowany nawozami wieloskładnikowymi? Zarejestruj się w naszym wortalu i skorzystaj z narzędzi które pozwolą Ci kupować i sprzedawać nawozy w łatwy i przystępny sposób.

eAgro.pl

Ogólnopolski serwis branży rolnej