Kontraktacja zbóż

Handel zbożami ma coraz większe znaczenia na światowych rynkach. Wszelkie problemy powodujące, że proces ten zostaje zachwiany, niemal od razu odbijają się na cenach wielu produktów, w tym najpopularniejszych artykułów spożywczych. Wiele krajów na świecie opiera swoją gospodarkę na tego typu handlu i przykłada dużą wagę do rozwoju i edukacji w tym zakresie. Zboża zazwyczaj sprzedawane są w ilościach hurtowych co znacznie obniża ich cenę i eliminuje koszty związane ze sprzedażą detaliczną. Jak w większości przypadków ogromne znaczenie ma jakość oferowanego towaru, czyli w tym wypadku zboża. Wielkość zboża, jego barwa i inne parametry w istotny sposób wpływają na ukształtowanie się cen na rynku. W sytuacji, kiedy zboże nie spełnia danych kryteriów, jego wartość automatycznie spada i sprzedawane jest jako zboże paszowe. Nie oznacza to jednak, że tego typu produkt jest bezużytecznym odpadem. Zboża paszowe podobnie jak zboża wysokogatunkowe mają swoje ściśle określone przeznaczenie i w większości wykorzystywane są na paszę dla zwierząt hodowlanych.

Dużą rolę w handlu zbożami odgrywa dobre rozeznanie rynku, znajomość kontrahentów oraz wcześniejsze planowanie zasiewów czyli tzw. kontraktacja zbóż. Pojęcie to dość mocno promowane jest w krajach Unii Europejskiej co wiąże się z odpowiednimi programami informacyjnymi i dofinansowaniami w przemyśle rolniczym. Ma to ogromny wpływ na świadomość osób zainteresowanych i w ostatnich latach owocuje lepszym rozplanowaniem zasiewów, z czego większość jest kontraktowana. Dzięki temu rolnicy mają zagwarantowany zbyt, co oznacza płynność finansową i pozwala uniknąć niepotrzebnych kosztów związanych z przechowywaniem zbóż.

Podpisanie umów na kontraktację zbóż wiąże się z dużą odpowiedzialnością i traktowane jest jak każda inna umowa prawna. Fakt ten sprawia, że zanim dojdzie do aktu podpisania należy dokładnie zapoznać się ze ściśle określonymi przepisami. Kilka lat temu duża część rolników bagatelizowała podpisane umowy co znajdowało swój finał w sądach. Od czasu przegranych rozpraw umowy kontraktacyjne zawierane są z pełną odpowiedzialnością i są bardziej wiarygodne.

Polski rynek obfituje w firmy trudniące się sprzedażą i kupnem zbóż. Konkurencja jest bardzo silna i każdy stara się jak tylko może, aby zdobyć klienta i korzystne ceny. Faktem jest, że nie pośrednicy, a zakłady przetwarzające mają największe szanse na intensywny rozwój i stałe zyski w tej branży. Nie każdy jednak zakład chce tracić czas na szukanie odpowiednich ofert na rynku. Aby zapewnić sobie wymaganą ilość zboża korzysta z usług wyspecjalizowanych firm handlowych do których należy także Doschem, właściciel wortalu eAgro.

Zainteresowany kontraktacją zbóż? Zarejestruj się w naszym wortalu i skorzystaj z narzędzi które pozwolą Ci kupować i sprzedawać zboża w łatwy i przystępny sposób.

eAgro.pl

Ogólnopolski serwis branży rolnej