Groch

Groch to roślina z rodziny bobowatych wywodząca się najprawdopodobniej z Azji i Europy. Jego właściwości odżywcze docenione zostały przez człowieka wieki temu, o czym świadczą ślady nasion odnajdywane na wykopaliskach z czasów starożytnego Egiptu, epoki kamiennej na Węgrzech czy epoki brązu w Szwajcarii. W niektórych rejonach świata, a przede wszystkim na bliskim wschodzie wykopane fragmenty grochu datuje się na 10 tyś. lat. O jego popularności kiedyś i dziś, może świadczyć fakt, iż posiada on dużą wartość energetyczną i odżywczą przy stosunkowo małych wymaganiach uprawnych.

Groch posiada system korzeniowy tej samej wielkości co jego nadziemna część i w zależności od odmiany ma czterokanciaste, puste w środku łodygi o zróżnicowanej sztywności. Jego liście układają się w formę spirali, a z ich kątów wyrastają kwiaty. Charakterystyczne dla tej rośliny owoce w formie strąku przypominającego torebkę, mieszczą zazwyczaj od 5 do 8 nasion. Groch może rosnąć w postaci pnącej oraz płożącej, niekiedy osiąga wysokość nawet 2 m.

Na roślinę tą najlepiej wpływa chłodniejszy klimat, a odpowiednia do rozwoju temperatura wacha się pomiędzy 13, a 18 stopniami Celsjusza. Wysiew można rozpocząć wraz z nastaniem temperatury gruntu w okolicach 10 stopni. Jeśli plon ma być zadowalający niezbędna jest wcześniejsza stosunkowo długa, wilgotna i chłodna wiosna, a stanowisko wysiewu powinno być zacienione. Jako przedplon grochu najczęściej stosowane są zboża uprawiane po oborniku, natomiast unikać należy roślin z rodziny motylkowych. Bardzo istotne w uprawie grochy jest szybkie (już w okresie wczesnej jesieni) eliminowanie chwastów. Wynika to z faktu, że groch źle znosi zachwaszczenie, a walka z tym „szkodnikiem” w czasie rozwoju rośliny jest szkodliwa i może negatywnie wpłynąć na późniejsze plony.

Groch najlepiej rozwija się w lekko kwaśnej i odpowiednio nawodnionej glebie. Należy pamiętać, że w celu uniknięcia niepotrzebnych chorób tej rośliny, nie można siać jej w tym samym miejscu przez 5 lat.

Zainteresowany kontraktacją grochu? Zarejestruj się w naszym wortalu i skorzystaj z narzędzi które pozwolą Ci kupować i sprzedawać zboża w łatwy i przystępny sposób.

eAgro.pl

Ogólnopolski serwis branży rolnej