Ceny nawozów

Prawidłowy wzrost roślin uprawnych jest wręcz niemożliwy bez odpowiedniego wsparcia w formie nawozów. W dużym stopniu odpowiedzialne są one za wielkość plonów, a co za tym idzie, również za późniejsze zyski bądź straty rolników. Ceny nawozów należą do głównych czynników mających największy wpływ na końcową cenę zboża i innych roślin. Ludzie z branży doskonale zdają sobie sprawę, że odpowiednio wynegocjowane ceny nawozów sztucznych oraz znalezienie dobrego (czytaj taniego) producenta lub hurtownika może rzutować na opłacalność zbiorów.

W naszym kraju to głównie polscy producenci, dyktują ceny nawozów sztucznych na rynku, które znacznie rosną w czasie tzw. sezonów nawozowych (okres wiosenny). Wtedy to rolnicy nie tylko zaopatrują się w znaczne ilości tego typu środków, ale również ich konta zasilane są pieniędzmi z dopłat bezpośrednich. Ponad to szacuje się, że Polski rynek nawozów sztucznych kontrolowany jest przez 5 największych grup handlujących, które wpływają, aż na 70% jego zasobów. Mała konkurencyjność i duże zapotrzebowanie na produkt skutkuje nakładaniem przez nich dużych marż.

Ceny nawozów sztucznych kształtowane są, podobnie jak koszt większości produktów i usług, na podstawie cen energii, gazu czy światła, które są niezbędne w czasie ich wytwarzania. Rosnące ceny tych mediów oraz problemy z dopływem gazu momentalnie widoczne są w cennikach wytwórców. Niemałe znaczenie mają również ceny surowców potrzebnych do produkcji nawozów sztucznych. Bywają momenty w których danego składnika akurat brakuje na rynku lub jest go za dużo i to również nie pozostaje bez znaczenia dla cen nawozów sztucznych.

Zainteresowany kupnem nawozów? Zarejestruj się w naszym wortalu i skorzystaj z narzędzi które pozwolą Ci kupować nawozy w łatwy i przystępny sposób.

eAgro.pl

Ogólnopolski serwis branży rolnej